Tower at Night
     5th Northeast Control Workshop
    April 24-26, 2009
    Carnegie Mellon University · Pittsburgh, PA

   Home      Program      Speakers      Accommodations      Directions/Transportation      Registration

April 24th, 25th, and 26th, 2009 National Science Foundation (NSF)
Singleton Room, Roberts Engineering Hall Acutronic USA, Inc.
Carnegie Institute of Technology Emerson Process Management
Carnegie Mellon University
The MathWorks, Inc.
Pittsburgh, PA 15213  
SCHEDULE Bruno Sinopoli, Carnegie Mellon University
Structure of the Workshop (printable) Nuno Martins, University of Maryland
List of Presenters (printable) Bruce Krogh, Carnegie Mellon University


April 24 April 24   
1:00 - 2:30   Mini-course 1, pt 1: Game Theory for Control, Prof. Jeff Shamma, Georgia Tech  
2:30 - 2:45 Coffee break  
2.45 - 4:00 Mini-course 1, pt 2: Game Theory for Control, Prof. Jeff Shamma, Georgia Tech  
4:00 - 4:30   Coffee break  
4:30 - 6:00    Mini-course 2, pt 1: Systems Biology, Prof. Pablo Iglesias, Johns Hopkins Univ.  
6:00 - 6:15    Coffee break  
6:15 - 7:30   Mini-course 2: pt 2: Systems Biology, Prof. Pablo Iglesias, Johns Hopkins Univ.  
7:30 - 9:00 Reception  
April 25 April 25  
8:00 - 8:20 Continental breakfast  
8:20 - 10:00

Student Talks (20 minutes each) - Chair: Danielle Tarraf
1. Alexander Olshevsky (MIT), Distributed Anonymous Function Computation in
    Information Fusion and Multiagent Systems

2. Usman Khan (CMU), Higher Dimensional Consensus: Design and Analysis
3. Gabriel Lipsa (UMD), Optimal Distributed State Estimation with Communication
    Cost: A MajorizationTheory Approach

4. Elisa Franco (Caltech), Programming synthetic biomolecular systems
5. Victor M. Preciado (University of Pennsylvania), Spectral Estimation from Local
    Information in Complex Networks
10:00-10:20 Coffee break  

Keynote 1: Professor Tamer Basar, UIUC: Non-Neutral Decision Making in
Control and Dynamic Games
11:20-11:30 Coffee break  
11:30-12:30 Panel on Careers in Industry - Bruce Krogh, moderator  
       Bill Aldrich, The MathWorks, Inc.  
       Scott Bortoff, United Technologies Research Center  
       Stephen Bachorski, Acutronic USA, Inc.  
       Delano Carter, Acutronic USA, Inc.  
       Xu Cheng, Emerson Process Management  
       Michael Taylor, Caterpillar Research  
      Mark Giler, Northrop Grumman  
12:30 -1:45 Lunch  
1:50 - 3:30

Student Talks - Chair: Bruno Sinopoli
1. Roberto Ambrosino (CMU), Sensor Scheduling for Energy Efficient Estimation in
    Wireless Sensor Networks

2. Ruomin Wu (Boston University), Maximum Lifetime Routing and Energy Allocation
    in Wireless Sensor Networks

3. Xu Ning (Boston University), Maximum Lifetime Routing in Wireless Sensor
    Networks with Kinetic Battery Model

4. Utku Ozan Candogan (MIT), Competitive scheduling in wireless collision channels
    with correlated channel state

5. Leo Singer (UMD), Multi-pinger Localization for Underwater Autonomous
    Navigation: Algorithms and Implementation
3:30 - 3:45 Coffee break  
3:45 - 4:45 Panel on Funding Opportunities - Tamer Basar, moderator  
       Radhakisan Baheti, Program Director, PCAN EECS at NSF  
       Michael Branicky, CISE, NSF  
4:45 - 5:00 Coffee break  
4:45 - 5:25 Keynote 2: Professor Erik Ydstie, Carnegie Mellon: Process Control:
Irreversible Thermodynamics and Passivity
5:30 - 6:30

Student Talks - Chair: Eugenio Schuster
1. Quanyan Zhu (UIUC), Hierarchical Network Formation Games in the Uplink of
    Multi-Hop Wireless Networks

2. Chao Xu (Lehigh University), Optimal Control of Nonlinear Distributed Parameter
    Systems via Proper Orthogonal Decomposition and Picard Iteration

3. Yongqiang Wang (UMD), Dynamic Pricing with Continuous Stochastic Demand
7:00-10:00 Dinner  
April 26 April 26  
8:00 - 8:20 Continental breakfast  
8:20- 10:00

Student Talks - Chair: Pablo Parrilo
1. Sachit Butail (UMD), Vision-based tracking of 3D position and pose of multiple
    underwater vehicles

2. Darren Pais (Princeton), Formation shape and orientation control using projected
    collinear tensegrity structures

3. Ross Hatton (CMU), Connection Vector Fields for Locomoting Systems
4. YenChen Liu (UMD), Task Space Synchronization of Networked Robotic Systems
5. Efstathios Bakolas (Georgia Tech), Variations of the Classical Markov-Dubins
    Synthesis Problem
10:00-10:20 Coffee break  

Keynote 3:  Michael Taylor, Caterpillar:  “Controls Considerations for
Autonomous Urban Driving”
11:20-11:30 Coffee break  

Student Talks - Chair: Nikhil Chopra
1. Kostas Bimpikis (MIT), Social Networks: Communication and Learning
2. James Weimer (CMU), Multi-Source Detection and Estimation (MSDE) in
    Advection-Diffusion Processes Using Wireless Sensor Networks (WSN)

3. Ali Vakili (Caltech), Kalman Filtering with Intermittent Observations over Stable
    Systems: A Steady-State Analysis
12:30- 1:30 Lunch  
1:40 - 4:00

Student Talks - Chair: Nuno Martins
1. Dan Iancu (MIT), Optimality of Affine Policies in Multi-Stage Robust Optimization
2. Rajeev Verma
(University of Michigan), Continuous Control of Hybrid Automata
    with Imperfect Mode Information Assuming Separation between State Estimation
    and Control

3. Joseph Galante (UMD), Experimental Results for a Gyro Bias Adaptive Attitude

4. Umashankar Nagarajan (CMU), Trajectory Planning and Control of an
    Underactuated Dynamically Stable Single Spherical Wheeled Mobile Robot

5. Sarah Hamilton (University of Toronto), Geometric Control of Circulant Systems
6. Ruirui Gu (UMD), Efficient implementation of Model Predictive Control
7. Yao Li (UMD), A Model-Predictive Control Model (MPC) for Human Posture
4:00 - 4:15 Wrap up